LGD Trygon
Inicjatywa powołania stowarzyszenia, które działałoby na rzecz szeroko rozumianego rozwoju regionalnego pojawiała się wśród działaczy społecznych i pracowników administracji samorządowej wielokrotnie. 29 lutego 2008 roku w Boguchwale odbyło się zebranie założycielskie. Uczestniczyło w nim 66 osób reprezentujących sektory: społeczny, publiczny i gospodarczy z gmin Boguchwała, Lubenia i Świlcza. Zebrani przyjęli uchwałę o powołaniu Stowarzyszenia pod nazwą Lokalna Grupa Działania "Trygon - Rozwój i Innowacja".
Celem stowarzyszenia jest m.in. działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich gmin z obszaru Stowarzyszenia, aktywizacja ludności wiejskiej i promowanie innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie oraz tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości.
Powyższe cele realizowane są poprzez szkolenia lokalnych liderów i animatorów życia społecznego, promowanie walorów turystycznych obszarów Stowarzyszenia, działania na rzecz osób zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym, promocję podnoszenia kwalifikacji zawodowych, działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego, promowanie partnerstwa podmiotów z sektora publicznego, społecznego i gospodarczego, działania na rzecz rozwoju edukacji, wspieranie szkolnictwa i rozwoju zasobów ludzkich, organizowanie i finansowanie imprez kulturalnych, a w szczególności poprzez opracowanie i realizację Lokalnej Strategii Rozwoju.
W okresie do 30 czerwca 2015 r. LGD Trygon wdrażała Lokalną Strategię Rozwoju (LSR) na lata 2007-2013. Stowarzyszenie swoje działania strategiczne koncentrowało na budowaniu i umacnianiu kapitału społecznego poprzez aktywizację mieszkańców i organizacji społecznych, wykorzystaniu lokalnych zasobów kulturowych i środowiskowych dla rozwoju turystyki i wypoczynku w obszarze LGD "Trygon - Rozwój i Innowacja", różnicowaniu gospodarki i działalności pozarolniczej, powstawanie nowych i utrzymanie obecnych miejsc pracy oraz wzmacnianie potencjału ludzkiego w obszarze LGD.
Sukces, jakim niewątpliwie była realizacja LSR na lata 2007-2013 przyczynił się do podjęcia decyzji o kontynuowaniu współpracy w dotychczasowych granicach terytorialnych obejmujących gminy Boguchwała, Lubenia i Świlcza i przystąpieniu do opracowania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność opartej na zasadach RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przesz Społeczność) w ramach PROW na lata 2014-2020. W czerwcu 2015 r. powołano Zespół ds. opracowania LSR i przystąpiono do pracy. W skład zespołu weszli przedstawiciele sektorów: publicznego, społecznego, gospodarczego oraz mieszkańcy, pracownicy biura oraz przedstawiciele Zarządu, aby zapewnić jak największą reprezentację wszystkich podmiotów i ugrupowań z obszaru LGD. W dużej mierze działania na terenie LGD są kontynuacją do tej pory realizowanych działań. Nacisk kładziony jest na rozwój przedsiębiorczości, działania związane z infrastrukturą drogową, turystyczną i rekreacyjną oraz rozwojem aktywności społecznej poprzez wykorzystanie lokalnych walorów rekreacyjnych i środowiskowych.
Obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju obejmuje powierzchnię 25,6 ha i graniczy na wschodzie z Rzeszowem oraz Lokalnymi Grupami Działania "Eurogalicja", "Dolina Strugu", od zachodu z "Partnerstwem Pięciu Gmin" od północy z „Siedliskiem” od południa i południowego zachodu z CK Podkarpacie. Rozpościera się na pograniczu dwóch makroregionów Pogórza Karpackiego i Doliny Sandomierskiej. Takie położenie stanowi o bogatych walorach krajobrazowych. Decyduje o nich zróżnicowana i bogata rzeźba terenu, budowa geomorfologiczna, szata roślinna, struktura użytków rolnych oraz zabytki kultury materialnej. W części północnej występują płaskie, mało urozmaicone piaszczyste w dużej części zalesione tereny płaskowyżu kolbuszowskiego. W środkowej części wyraźna jest, wierzchowina plejstoceńska o pagórkowatej powierzchni porozcinana przez doliny dopływów bocznych Wisłoka oraz liczne doliny nieckowate o wyraźnych zboczach przechodzących w płaskie dna. Doliny boczne rozcinające wierzchowinę, to doliny potoków Czarna, Mrowla, Przyrwa, Paryja, Lubcza i Mogielnica.
Południowa część należąca do Pogórza Rzeszowskiego i Dynowskiego charakteryzuje się wyraźnie pagórkowatym krajobrazem. Ten typ krajobrazu tworzą płaskie garby o wysokościach dochodzących do 400-450 m n.p.m., porozcinane przez wspomniane wyżej doliny dopływów bocznych Wisłoka oraz doliny nieckowate. Około 18% obszaru zajmują lasy. Na terenie obszaru można wyróżnić dwa duże kompleksy leśne. W północnej części kompleks - o powierzchni ok. 137 km2 zajmując ok. 25% powierzchni Gminy Lubenia. Dominuje tu buk, sosna, występuje świerk, brzoza i jodła. Drugi duży kompleks leśny o powierzchni ok. 232 km2 znajduje się północnej części obszaru LGD. Dominuje tu drzewostan sosnowy z domieszką dębu szypułkowego, sporadycznie występuje brzoza, świerk i jodła pospolita. Trzeci kompleks leśny – buczyny karpackiej, którego jedynie część znajduje się na terenie LGD występuje na granicy wsi Wola Zgłobieńska, Niechobrz, Lutoryż i Gminy Czudec.
Najbardziej atrakcyjne krajobrazowo są tereny leżące w obrębie stref chronionych:
- Hyżniańsko-Gwoźnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, będący częścią Pogórza Dynowskiego, zajmuje powierzchnię 24 620 ha. Lasy zajmują zaledwie 32% jego powierzchni. Znajdują się tu rezerwaty: ''Mójka'' z lasem bukowo-jodłowym i stanowiskiem bobra europejskiego oraz ''Wilcze'' z kompleksem jedliny podgórskiej. W obszarze chronionym leży część wsi Straszydle i Sołonka,
- Strzyżowsko-Sędziszowski Obszar Chronionego Krajobrazu, który zajmuje 14 207 ha powierzchni. Znaczną część obszaru stanowią użytki rolne, lasy zajmują ok. 28 % powierzchni. W leśnictwie Wola Zgłobieńska znajduje się blisko 71 ha rezerwat Wielki Las. Obejmuje on ochroną jeden z cenniejszych pod względem przyrodniczym fragmentów żyznej buczyny karpackiej. Przez teren rezerwatu przebiega leśna ścieżka dydaktyczna,
- Mielecko-Głogowsko-Kolbuszowski Obszar Chronionego Krajobrazu, który zajmuje fragment Płaskowyżu Kolbuszowskiego o krajobrazie rolniczo-leśnym. Jego ogólna powierzchnia wynosi 50 512 ha. Na obszarze tym występuje duża różnorodność środowiska: od piaszczystych wydm, poprzez bagna i torfowiska, po wody powierzchniowe. Dużą część obszaru zajmują użytki rolne, które ukształtowały jego krajobraz kulturowy jako rolniczy, z charakterystyczną dla niego mozaiką upraw rolnych, łąk, pastwisk i śródpolnych zadrzewień.
Obszar LGD leży w strefie klimatu umiarkowanego, w części południowej zbliżonego do górskiego, nie jest zbyt bogaty w zasoby i surowce naturalne. W rejonie sołectwa Bratkowice i Rynny Podkarpackiej stwierdzono występowanie znacznych zasobów wód podziemnych. Obfite źródła wody pitnej znajdują się również na terenie przysiółka Przylasek. Bardzo wydajne źródło znajduje się u zbiegu granic wsi Lubenia, Hermanowa i Budziwój, w otoczeniu bukowych jarów. Bogate źródła wody siarczanowo-jodowej znajdują się w przysiółku Horodne w Lubeni, a źródła solankowe w Sołonce. W Rudnej Wielkiej występują zasoby wody mineralnej wodorowęglanowo-sodowej ze znaczną zawartością węglanów o wydajności ok. 12 m 3 na dobę, które mogą być wykorzystywane do produkcji wód mineralnych lub w celach leczniczych. Nie eksploatowane złoża łupków i piaskowców menilitowych występują we wsiach Straszydle, Lubenia i Siedliska, złoża gipsu zawierający wysokiej jakości alabastry w Siedliskach. W Niechorzu są udokumentowane pokłady kamienia wapiennego. W rejonie wsi Nosówka znajduje się złoże ropy naftowej. Dla złoża utworzony został obszar górniczy "Nosówka". Ropa z tego złoża jest ropą parafinową i bezsiarkową. Aktualnie jest wydobywana z odwiertu Nr 7 i przesyłana rurociągiem do kopalni usytuowanej w południowej części wsi Nosówka. Ropa wywożona jest autocysternami do Rafinerii Ropy w Jaśle. Na terenie wsi Kielanówka znajduje się złoże gazu ziemnego, dla którego został utworzony obszar górniczy "Kielanówka - Rzeszów l". Poszukiwania ropy naftowej i gazu są kontynuowane w kolejnych odwiertach. W Trzcianie i Mrowli znajdują się bogate pokłady torfu.