Regionalny Dom Tradycji Ludowych w Trzcianie

W 1904 r. społecznym wysiłkiem oddano pierwszy w powiecie Dom Ludowy w Trzcianie. Znalazły w nim siedzibę: Rada Gminna, Kasa Stefczyka, mieszkanie, a na piętrze sala widowiskowa ze sceną, w której skupiło się bardzo prężnie rozwijające życie kulturalne wsi. Po II wojnie przez kilka lat funkcjonowała w budynku świetlica gromadzka, w każdy czwartek tygodnia wyświetlano filmy kina objazdowego oraz funkcjonował modny wówczas Klub Inteligencji Wiejskiej z klubokawiarnią. Odbywały się również próby chóru, orkiestry dętej, zespołów folklorystycznych i młodzieżowych. Najdłużej, bo do 2000 r. w Domu Ludowym mieściła się Biblioteka Publiczna.

Dom Ludowy w Trzcianie przez ponad stulecie swojej służby wpisał się na trwale w krajobraz i codzienne życie wioski. Często  przechodzący  obok  niego mieszkańcy, dostrzegali na ścianie frontowej budynku "jakieś symboliczne figury", o znaczeniu których nie zdawali sobie nawet sprawy. A okoliczności ich umieszczenia na budynku (czas, uwarunkowania niewoli narodowej, patriotyczna wymowa symboli) były szczególne. Ich znaczenie zadecydowało o tym, że ściana frontowa budynku została zapisana w rejestrze zabytków.

Po gruntownym remoncie budynku w 2011 r. i jego adaptacji dla celów Regionalnego Domu Tradycji Ludowych, z dużą pieczołowitością symbole te zostały odtworzone. Dodatkowego znaczenia i wymowy tym symbolom nadają czasy współczesne - odwołują się bowiem do tradycji unijnych w dziejach narodu. Dzięki uzyskaniu unijnych środków pomocowych i środków gminy – dawny Dom Ludowy służy społeczności po adaptacji i remoncie, jako Regionalny Dom Tradycji Ludowych.